Kostel Veliny Veliny Cyklostezka Pohádkový les Tabor Na kole dětem Zvon Veliny

Nadace Na kole dětem a pomoc pro Káťu Říhovou

Obec Veliny spolupracuje od roku 2014 s nadací "Na kole dětem" Josefa Zimovčáka za účelem podpořit rodiny onkologicky nemocných dětí. Jak vlastně taková spolupráce vznikla? Obec vícekrát uspořádala akci Historická kola, které se pan Zimovčák pravidelně a rád účastnil na svém velocipedu, přičemž se zmínil také o své nadaci. Následně nato vážně onemocněla akutní lymfoblastickou leukémií Káťa Říhová, dívenka z Velin, do té doby aktivní členka Mladých hasičů. Na pomoc Kačence zřídila nadace zvláštní účet , peleton "Na kole dětem" poté poprvé zamířil také do Velin. V roce 2015 jsou Veliny oficiálním cílovým místem peletonu.
Výtěžek z akce v naší obci putuje na konto 107-484410267/0100 VS 17122014 , zřízené přímo pro Káťu Říhovou. Pomoci můžete i Vy !

Všem dárcům upřímně děkujeme! Poděkování patří i všem, kteří se do akce zapojují organizačně. Děkujeme!

Dopis od maminky:Katka 

Naše 12 letá dcera Kačenka se od února roku 2014 léčí s akutní lymfoblastickou leukemíí. Léčba této nemoci je velice náročná a to jak fyzicky, psychicky, ale bohužel pro rodinu i finančně. Káťa musí držet speciální nízkobakteriální dietu. Tato dieta se skládá pouze z potravin nejvyšší kvality, balených v ochranné atmosféře. Káťa nesmí žádnou čerstvou zeleninu a ovoce, pouze zavařené anebo tepelně upravené. Dále mléčné výrobky s obsahem živých kultur, ořechy, mandle, kokos, obilniny, zákusky, med, zrající sýry, majolku, věci z veřejných občerstvení, kvasnice a kynuté potraviny a v neposlední řadě i sladkosti, protože se jí v důsledku velmi náročné léčby rozjela cukrovka a musí si píchat inzulín.

Také doplatky na léky jsou dosti vysoké. Léčíme se převážně v nemocnici. Od června do konce srpna jsme absolvovali velmi těžkou a náročnou léčbu v Pražském Motole. Nyní jsme se vrátili zpátky na Hradeckou hemato-onkologii. Další léčba, která bude trvat ještě nejméně půl roku, bude hodně ambulantní. Což znamená téměř každodenní dojíždění do Hradce Králové. Lékaři se snaží umožnit nám co nejčastější pobyt v domácím prostředí, protože dlouhodobá hospitalizace nepůsobí dobře na dětskou psychiku, která je při onkologickém onemocnění velice důležitá.

Káťa bohužel užívá silná antidepresiva, protože některé okamžiky léčby jsou velmi bolestivé a psychicky náročné. Hodně často je jí špatně, zvrací, po těle se jí objevují různé boláky, ztrácí cit a sílu v rukách a nohách, neujde delší vzdálenost. Má bolavý hrudník a záda od častých odběrů kostní dřeně a od lumbálních punkcí. Neustále jí Katka2hnisá pusa, dost často musí být na umělé výživě, protože pro bolest nedokáže ani mluvit. 

Po ukončení aktivní léčby nás čekají ještě další dva roky tak zvané "Udržovačky". Je to léčba tabletovou formou. Nízké dávky cytostatik po dobu 2 let a každé tři neděle kontrolní odběry krve. Tato nemoc je velmi záludná a bohužel se ráda vrací. Až za pět let budeme vědět jestli jsme vyhráli. Chceme tímto všem moc poděkovat za pomoc. Je moc pěkné, že v našem uspěchaném světě stále žijí lidé, kterým není lhostejný osud druhých. Ještě jednou velké díky!

Maminka Jaromíra Říhová, Veliny

Číslo konta pro Katku: 107-484410267/0100    VS 17122014
Odkazy:
 
Únor 2016 a nový dopis od maminky  (adresováno nejen Nadačnímu fondu Šance onkoláčkům)
 
Milí přátelé, známí i neznámí, chtěla bych Vám všem moc poděkovat za Vaši pomoc i podporu a to nejen materiální, ale hlavně za tu spoustu krásný a povzbudivých slovíček co nám posíláte. Říkala jsem si , že Vám zase po delším čase napíšu jak Káťa pokračuje v léčbě. Jsme téměř na konci udržovací léčby, která se nám bohužel stále protahuje v důsledku různých zdravotních komplikací jako jsou třeba mrtvička, pásový opar nebo teď naposledy příušnice. Kátino tělíčko už je tak zdecimované, že často podléhá různým infekcím a pak musí mít vysazenou chemoterapii, aby se dříve uzdravila. Nově se nám konec léčby posunul z února na duben. Posledním nečekaným překvapením je pro nás těžká osteoporóza a nekrotické kotníky, holení kost a bohužel totální rozpad levého kolene. To vše z maga dávek kortikoidů, které Káťa rok a půl musela užívat. Po ukončení léčby až se Kátě stabilizuje krevní obraz musí na operaci kolena (umělá náhrada nebo šrouby, to se ještě nerozhodlo). Do té doby nesmí chodit a tak jezdí na invalidním vozíku nebo pajdá o francouzkých holích. Je to ale moc statečná holka, která se s tím popere. A i když nemůže stále chodit do školy (je žákyní 7.ročníku) a studuje doma, měla na vysvedčení jen dvě dvojky. Ještě jednou Vám všem děkuju, že na nás myslíte, protože když člověk vídí, kolik z Vás nám pošle pozitivní energii, hned se nám lépe uzdravuje. A holkám z nadačního fondu Šance onkoláčkům posíláme VELIKÁNSKOU pusu, protože díky nim se nám bojuje o dost lehčeji. Jste naše zlatíčka!
Katka_Rihova