Kostel Veliny Veliny Cyklostezka Pohádkový les Tabor Na kole dětem Zvon

Cyklostezka Veliny - Borohrádek

Cyklostezka mezi obcí Veliny a městem Borohrádek byla postavena v roce 2008 a slouží nejen k výletům na kolech a k procházkám. Konají se zde také mnohé akce, například Historická kola, Pohádkový les, nadační peleton Na kole dětem. Část cyklostezky je také součástí Naučné stezky rytíře Velingera.

Stezka pro cyklisty, chodce a inline bruslaře je dlouhá 4,5 km a široká 3 metry. Navede vás na ni již v centru obce asfaltový víceúčelový chodník, který není cyklostezkou, ale umožňuje jízdu na kole. Inline bruslaři si mohou za hasičskou zbrojnicí zaparkovat auto a dál vyrazit na bruslích. Při jízdě po víceúčelovém chodníku je třeba dbát zvýšené opatrnosti a jezdit opravdu ohleduplně. Chodník užívají, jak je zcela běžné, zejména chodci, proto jezděte prosím s respektem k nim pomaleji a mnohem pozorněji. Na konci chodníku ještě před mostem odbočíte vlevo do kopečka a jakmile minete závoru, ocitnete se na cyklostezce. Čeká Vás příjemná projížďka mírným terénem, nejprve polem, poté lesem, kde budete muset v jednom místě poněkud více zabrat.  Než přejedete železniční trať, zastavte se v půvabném altánu, který se tváří jako vlaková zastávka , ale nenechte se mýlit, tady vlaky nikdy nestaví. Proto dávejte také pozor na přejezdu, vlaky tu vskutku občas jezdí.

Pokud podél cyklostezky zahlédnete nějaké zelené značky na dřevěných kůlech a herní prvky, jedná se o součásti Naučné stezky rytíře Velingera, která místy kopíruje cyklostezku. Nechte se zlákat a prozkoumejte ji také. 

Další odpočívadlo naleznete na místě zvaném "U čtyř pánů", na samém rozhraní Pardubického a Královéhradeckého kraje. Zde je umístěn hraniční kámen s paměťní deskou ke slavnostnímu otevření cyklostezky a pěkný dřevěný altán zvoucí k posezení.

Cyklostezka končí v Borohrádku, příjemném městečku, kde vlaky staví a kde si můžete udělat zastávku i vy.

Vítejte ve Velinách, užijte si výlet na cyklostezce a přijeďte zas :-)

 Mapa

Altanek

Kamen